Braga – historyczna i młoda

   W Bradze spędziłam bardzo ciekawy tydzień w towarzystwie około trzydziestu młodych ludzi z całej Europy. Mieliśmy warsztaty dotyczące tego, jak przeżyć w obcym kraju, jacy są Portugalczycy i jak być zrozumianym w międzykulturowym środowisku. Siedem dni minęło szybko, ale był to bardzo owocny, inspirujący czas.

O Bradze można powiedzieć, że jest…

  • stara. Założona w 16 roku p.n.e. jako jedno z najstarszych miast Portugalii. W Portugalii coś jest stare „…jak katedra w Bradze”.

  • rzymska.  Rzymska stolica Galicji. Nazywała się Bracara Augusta na cześć cesarza. Niegdyś najważniejsze miasto w regionie. Można zobaczyć kilka zabytków z czasów rzymskim. Mi się niestety nie udało.

  • deszczowa.  Przed wyjazdem znajomi ostrzegali mnie: „weź kalosze i dobrą kurtkę przeciwdeszczowa”. Miasto położone jest na północy Portugalii, dlatego też pada tam często i dużo. Na pewno częściej niż na Maderze.

  • religijna. Jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie.  Do tego z dużą ilością kościołów na kilometr kwadratowy – kościelna stolica Portugalii. Najważniejszy biskup na Półwyspie Iberyjskim mieszkał właśnie w Bradze, a jego Pałac w średniowieczu zajmował 1/10 powierzchni miasta.

  • barokowa. XVIII-wieczny architekt André Soares zmienił oblicze miasta. Obecnie Braga znana jest z wielu pięknych barokowych zabytków.

  • młoda. Obecnie mieszka w niej dużo osób młodych. Kilka lat temu była też Europejską Stolicą Młodych.

Co ja myślę o Bradze?

   Może nie jest to najpiękniejsze miasto jakie widziałam, ale przyjemnie jest przespacerować się starymi uliczkami wśród drzew z pięknymi kwiatami. Barokową atmosferę czuć bardzo wyraźnie, a jednocześnie historia przeplata się z nowoczesnością. Nowe elementy wplecione w stare miasto. Wszystko wśród niewysokich, ale uroczych gór. Ludzie są bardzo mili i otwarci. Widać, że mieszkańcy starają się ożywić to miasto.

 Już niedługo więcej o dwóch ciekawych zabytkach Bragi.

Zdjęcia  z Bragi można zobaczyć tutaj.

Ciekawe miejsca,Historycznie,Portugalia
2 comments on “Braga – historyczna i młoda
    • Są, ale takie ruiny. Niestety sama ich nie widziałam, ale wiem, że można zobaczyc pozostałości budynków, term.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>