Krwista uczta u rzeźnika – Gaula/Madera

Wizyta u rzeźnika to jedno z moich ciekawszych przeżyć z drugiej wizyty na Maderze. Zaczęło się tak, że ktoś komuś powiedział, że gdzieś tam w wiosce Gaula jest rzeźnik i po prostu trzeba tam pojechać. Jeden był, drugi był, więc ja ze znajomymi też musieliśmy sprawdzić, czemu ten rzeźnik jest taki wyjątkowy.

Jak znaleźć rzeźnika, gdy zna się tylko miejscowość? Na Maderze, bardzo łatwo. Wystarczy chodzić od baru do baru pytając: „gdzie jest rzeźnik?”. A mili panowie zawsze poradzą „o to jeszcze tam dalej, w górę”. Tak oto znaleźliśmy budę/garaż i czekaliśmy pijąc kawę do godz. 12.00, kiedy to słynny pan otwiera tajemnicze miejsce.

DSC_0064

DSC_0074

Po wejściu okazało się, że było warto, a nawet bardzo! Przemiły człowiek zagonił nas do pracy: „ty będziesz kroić chleb, ty weź piwo spod lady, ty idź zrób to i tamto” (i nie przejmował się nawet tym, że nie wszyscy z nas rozumieją po portugalsku), a sam wyjął wieli kawał mięsa i zaczął je przygotowywać. Bo u rzeźnika je się espetadę, czyli tradycyjny rodzaj szaszłyka. Właściciel zaprosił nas do tylnej części garażu, gdzie w wielkim piecu rozpalił ogień, a potem poinstruował jak należy porządnie posolić mięso i jak mamy przypilnować, aby upiekło się właściwie.

DSC_0114-tile

Właściwie cała ta wizyta była bardziej pod hasłem „jak zostać prawdziwym maderskim rzeźnikiem”. Douczeni, spróbowaliśmy naszego dania popijając małym piwem. W międzyczasie ta przedziwna buda wypełniła się mieszkańcami wsi, a każdy sam dbał o to, co zje i wypije.

DSC_0123

Pan rzeźnik policzył sobie 10 euro, co dzieląc na nas pięcioro daje 2 euro od osoby. Za tę cenę przeżyliśmy super przygodę spędzając w garażu prawie 2 godziny. Także polecam to miejsce, wioska Gaula, wystarczy zapytać w pierwszym lepszym barze o „talho”.

Kulinarnie,Madera,Przygody & przeżycia
One comment on “Krwista uczta u rzeźnika – Gaula/Madera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>